Özgeçmiş

Belçika’da büyüyen, reklam iletişimi eğitiminin ardından 26 yaşında Türkiye’de yaşamayı seçen Gülüş Gülcügil-Türkmen’in, müzisyenlikten yayın yönetmenliğine, çevirmenlikten küratörlüğe birden çok şapkası vardır. Kültürlerarası farklar hayatı boyunca ana ilgi alanı olmuştur. Çocuk yetiştirirken iyiden iyiye önem kazanan yaşam ve düşünce biçimlerini inceleyen Türkmen, Adele Faber ve Elaine Mazlish’in çocuklarla iletişim atölyelerinin Türkiye ayağını oluşturmuş, Hollanda’nın Utrecht Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü Uzaktan Eğitim Programı ile çocuk gelişimi eğitimi almıştır. Araştırmalarını pek çok uzmanın desteği ile yürüterek, üç Türkçe ve bir İngilizce kitap haline getiren Gülüş Türkmen’in çalışmalarına bu güne dek Ankara, Hacettepe, Yeditepe ve Başkent Üniversiteleri de destek vermiştir.

Bir erkek, bir de kız annesi olan Türkmen, aşağıdaki işleri yapmıştır:

  • Her kültürde anneliğe yaklaşımın farklı olduğunu fakat her yaklaşımın olumlu sonuç vermediğini fark ederek, “Annelik Tarzınız Yaşam Tarzınızdır" mottolu Alternatif Anne  platformunu kurdu (2010). Platform 2017 yazına kadar çok yazarlı, çok uzmanlı ve çoksesli bir portal olarak yayın yaptı.
    Site sayısız röportaj, TV ve radyo programı, anne buluşması ve sempozyumun ardından Eylül 2017’de “Aradığınız Türk Annesi Bu Adreste Bulunamadı" mottosuyla kişisel bir bloga dönüştü.
  • Adele Faber ve Elaine Mazlish’in destekleriyle Türkiye’deki “Çocuğumla Nasıl Konuşursam beni Dinler?” atölyelerinin ilk lisanslı koordinatörü oldu (2011).
  • Annelik trendlerini irdeleyen “Anneliğin Ötesinde” (Kaknüs, 2012) araştırma kitabını Kanal34’te #AlternatifAnneTV programı, ardından TRT’de #AlternatifAnneRadyo takip etti (2014-2015).
  • Eğitim Reformu Girişimi’nin “Eğitimde İyi Örnekler" konferansına konuşmacı olarak davet edildi (2017).
  • Annenin çocuğuna yönelik yaklaşım ve uygulamalarını değerlendirebildiği Annelik Haritası© uygulamasını geliştirip, “Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik” kavramını kurguladı.

Halen eğitim merkezlerinde, panel ve sempozyumlarda araştırmalarını paylaşmaya, Alternatif Anne’nin yanı sıra çeşitli dergi ve gazetelerde de yazmaya devam ediyor.