Özgeçmiş

Gülüş Türkmen Belçika’nın Brüksel şehrinde büyüdü, Antik Diller ve Edebiyat okudu. Lisans eğitimini Uluslararası Tasarım Okulu CAD’da İletişim/Reklam dalında yaptı. Özel şirket ve STK’larda edindiği deneyimi Hacettepe Üniversitesi Teknokent’te Uluslararası İletişim Uzmanı olarak sürdürdü. Yazar, editör, sunucu, çevirmen, sanat yönetmeni, kurumsal kimlik tasarımcısı şapkaları altında yaptığı Medya ve İletişim Uzmanlığı görevine bağımsız olarak devam ediyor.

Bir erkek, bir de kız annesi olan Gülüş, ilgi alanını kültürlerarası ebeveynlik alanına yöneltti ve aşağıdaki işleri yaptı:

  • Her kültürde anneliğe yaklaşımın farklı olduğunu fakat her yaklaşımın olumlu sonuç vermediğini fark ederek, “Annelik Tarzınız Yaşam Tarzınızdır" mottolu Alternatif Anne  platformunu kurdu (2010). Platform 2017 yazına kadar çok yazarlı, çok uzmanlı ve çoksesli bir portal olarak yayın yaptı.
    Site sayısız röportaj, TV ve radyo programı, anne buluşması ve sempozyumun ardından Eylül 2017’de “Aradığınız Türk Annesi Bu Adreste Bulunamadı" mottosuyla kişisel bir bloga dönüştü.
  • Adele Faber ve Elaine Mazlish’in destekleriyle Türkiye’deki “Çocuğumla Nasıl Konuşursam beni Dinler?” atölyelerinin ilk lisanslı koordinatörü oldu (2011).
  • Annelik trendlerini irdeleyen “Anneliğin Ötesinde” (Kaknüs, 2012) araştırma kitabını Kanal34’te #AlternatifAnneTV programı, ardından TRT’de #AlternatifAnneRadyo takip etti (2014-2015).
  • Annenin çocuğuna yönelik yaklaşım ve uygulamalarını değerlendirebildiği Annelik Haritası© uygulamasını geliştirip, “Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik” kavramını kurguladı.

Atölye ve seminerleri, 2017 yılında Eğitim Reformu Girişimi tarafından “Eğitimde İyi Örnekler" arasında gösterildi.

Halen eğitim merkezlerinde, panel ve sempozyumlarda araştırmalarını paylaşmaya, Alternatif Anne’nin yanı sıra çeşitli dergi ve gazetelerde de yazmaya devam ediyor.