Warning: include(/home/gulustur/public_html/wp-content/themes/candidates/title-background-images/title-function.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/gulustur/public_html/wp-content/themes/candidates/single.php on line 51

Warning: include(): Failed opening '/home/gulustur/public_html/wp-content/themes/candidates/title-background-images/title-function.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php74/usr/share/pear') in /home/gulustur/public_html/wp-content/themes/candidates/single.php on line 51

Her Çarşamba Piqué Family Club Bilkent’te

Belçika’da ilkokul yıllarımdan başlayan ve lise son sınıfa kadar devam eden bir dersimiz vardı. Adı “moral” dersi idi ama ilk anladığımız anlamda “moral vermek” değildi amacı. Yaşımıza uygun olarak dünyevi konular ve s

orunlar masaya yatırılıp tartışılıyordu. Kadın-erkek eşitliği, uzaylıların gerçekte dünyamıza uğrayıp uğramadığı, kürtajın yarattığı polemikler… Ve biz çocuklar, ağzımıza biber sürülmeden, her tür fikri destekleyen araştırmalar getirip paylaşabiliyor, tartışmaya açabiliyorduk. Öğretmenin her tür görüşe gösterdiği saygı ve söz hakkı takdire şayandı.

Bu dersten de notlar alıyorduk, çoğunlukla hepimiz için yüksek notlardı bunlar ama ne yazık ki karneye yansımıyorlardı. Bu yüzden dersin amacının ne olduğunu uzun süre anlayamasam da, en çok sevdiğim ders haline geldi. Çünkü düşüncelerimiz, doğru ya da yanlış olarak etiketlenmeden dikkate alınıyor, biz kendimizi ifade edip ilgi gördükçe diğerlerinin de söylediklerini dinleyip aynı görüşte olmasak da anlamaya, hatta yavaş yavaş değişmeye, esnemeye, olgunlaşmaya başlıyorduk.

Nihayet öğrendik ki bu dersler bize araştırmayı, sistemli biçimde sorgulamayı, tartışmayı ve farklı görüşleri dinlemeyi öğretiyor.

Eğer Türkiye’deki eğitim sistemine bir katkım olabilecek olsaydı, müfredata bu dersi eklemek isterdim. Kendi atölyelerimde bir soru sorduğum zaman bazı anne-babaların bile “doğru cevabı söylemelerini istemişim” gibi bana baktıklarını ve tedirgin olduklarını gözlemliyorum. Oysa sadece tartışıp geliştirmemiz gereken düşüncelerimiz var.

Bugünkü çocuklar temelde daha şanslı: Onlara alternatif eğitim sistemleri ve internet sayesinde pek çok farklı düşünce sunuluyor. Ancak bütün bu verileri nasıl sindireceklerini yine biz yetişkinlerden öğrenebilirler. Ve biz yetişkinler, eğer onları farklı bakış açılarından uzak tutarsak, eğer farklı olan her şeyi onların adına “yanlış” diye etiketlersek, birbirini ötekileştiren, birbirine kin besleyen, dar görüşlü ve ürkek bir gençliğin ortaya çıkmasına sebep olabiliriz.

Biz her Çarşamba Bilkent Piqué Family Club’da, saat 12:00’de konforlu bir salon ortamında buluşup eleştirel düşüncemizi geliştiriyoruz. Her hafta yeni bir konumuz var. Piqué’de yerinizi ayırtın, sizi de bekleriz!


3 comments on “Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik Felsefe Grubu


 1. ferhan dedi ki:

  Sorgulamayan bireyler olduk. Yanlış yapma korkusuyla doğruyu bile söyleyemez hale geldik.
  Müfredata dahil etme fikrinize bayıldım,, keşke uygulansa.
  Son olarak benzer bir buluşmayı istanbul’da yapmayı düşünür müsünüz? Ya da yapılıyordur ben bilmiyorum,, bilginiz varsa aydınlatır mısınız? Bulunmayı çok isterim.

 2. yonetici dedi ki:

  Sevgili Ferhan hanım, yorumunuz çok değerli, teşekkür ederim. Geç görüp cevap verdiğim için de özür dilemem gerekir. İstanbul’da bu aralar düzenli bir buluşma yapamam, ama geleceğim zaman mail grubumu haberdar ederim. Alternatif Anne sitesinden de duyuru yapılabilir. Umarım en kısa zamanda kaşılaşırız. Sevgiler

 3. nessss dedi ki:

  felsefe derslerin azaltılıtgi bir yerde … hayal gücümüz olsun bari

Yorumlar