Benim Hakkımdaki Her Şey

Gülüş Türkmen

Gülüş Gülcügil-Türkmen

Gülüş Gülcügil-Türkmen (d. 24 Temmuz 1974, Ankara), Ebeveynlik ve Uluslararası İletişim konularında uzmanlaşmış Türk yazar, düşünce insanı.
Müzisyenlikten ebeveynlik teorilerine farklı alanlarda üretim yapmış, Türkiye’nin kadın düşünürlerindendir. Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik kavramının isim annesidir. 2019 yılında aynı isim ile yayınlanan kitap, Özyönetim Kuramcısı Richard M. Ryan’ın şu sözleri ile açılır: “Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik felsefesini size büyük bir zevkle sunuyor, teklif ettiği “nasıl iyi ebeveyn olunur” sorusu etrafında şekillenen çalıştayı kabul etmenizi öneriyorum. Bu kitap bir iletişim başlatıyor ve bu iletişimin doğru yönde ilerlemesini sağlıyor.”
Gülüş G. Türkmen, 2015 yılında bir annenin durumunu kendi kendine değerlendirmesini sağlayan Annelik Haritası uygulamasını geliştirmiştir. Uygulama, Map of Motherhood adıyla İngilizce de kitaplaştırılmıştır (2018). Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik felsefesinin ilk çerçevesi bu kitabın altıncı bölümünde oluşmuş görünür.

Yazarın Anneliğin Ötesinde adlı araştırma kitabı (2012), modern ebeveynlik trendlerinin farklı kültürlerde yaşayan anneler üzerinde farklı etkiler oluşturduğunu gösteren bir referans kitabı haline gelmiştir. Kitap akademik çevrelerce beğeni toplamış, tartışılmış, (Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Başkent Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi), pek çok medya kanalında da konuşulmuştur.
Gülüş G. Türkmen, beste ve söz yazarı olarak da Türk Pop Müziği kronolojisine girmiştir.